Wycieczki

Dzień Otwartych Piwnic Małokarpackiego Szlaku Win

 

17 – 18 listopada 2017

 
 
 

Co to jest?

 
 
Małokapracki Szlak Winny (Malokarpatská Vínna Cesta – MVC) to stowarzyszenie producentów wina zlokalizowanych w jednym z winnych regionów południowej Słowacji – Małych Karpatach. Region obejmuje tereny ciągnące się od Bratysławy na południowym zachodzie przez miejscowości Svätý Jur, Pezinok, Modra, aż do Trnawy na północnym wschodzie. Tu, na południowych zboczach Małych Karpat, rozpościerają się winnice, w których dojrzewają chronione od wiatrów z północy i ogrzewane łagodnym słońcem winogrona. Uprawia się tu białe moszczowe odmiany: riesling włoski (rizling vlašský), riesling reński (rizling rýnský), veltlínské zelené, burgundské biele, irsai olivér, a z ciemnych odmian przede wszystkim: frankovka modrá, svätovavřinecké i dornfelder
Dzień Otwartych Piwnic to coroczna impreza odbywająca się w trzeci piątek i sobotę listopada. W te dwa dni wszyscy winiarze stowarzyszeni w MVC otwierają dla gości swoje piwnice. Można spróbować zarówno pierwszych win tegorocznych, jak i zapasów z lat ubiegłych.
Zapraszamy do wzięcia udziału w tej imprezie razem z nami. W tym roku otwartych będzie 160 piwnic. Nie ma szans, nie zwiedzimy nawet czwartej części. Ale ponieważ byliśmy tam już kilka razy, wiemy, które miejsca są najciekawsze. Zdradzimy Wam, gdzie się kryją najprawdziwsi pasjonaci, gdzie są najlepsze wina, gdzie najbardziej klimatyczne piwnice do degustacji. Zaprowadzimy Was tam, gdzie będą na nas czekać.
Na miejscu każdy uczestnik dostanie kieliszek do degustacji win, specjalną mapę regionu i paszport, w którym zbiera się pieczątki z kolejno odwiedzanych miejsc. A potem podzielimy się na dwie grupy w zależności od upodobań i odwiedzimy kolejno wybranych winiarzy. U każdego spróbujemy tego, co ma najlepsze, posłuchamy opowieści, ocenimy. A jeśli wino nam bardzo smakuje – kupimy butelkę lub dwie na miłe wieczory w domu.
 

Plan wycieczki:

Piątek
08:00. Wyjazd z Górnego Śląska. Punkty wsiadania: Dobrodzień, Strzelce Opolskie, Bytom, Gliwice.
12:00. Dojazd do miejsca startu w miejscowości Modra. Pobranie kieliszków, paszportów oraz mapy;
12:30 Rozpoczynamy zwiedzanie w kolejności: Modra, Svätý Jur, małe wioski w okolicy;
17:00 Pezinok, przerwa na obiad; do wyboru kilka restauracji;
18:30 Wizyta u naszego ulubionego winiarza w Pezinku, przegląd najlepszych jego win. Dziadek naprawdę dobrze polewa i jeśli gdzieś kupić wino na wypicie w domu, to właśnie u niego.
20:00 Ostania wieczorna wizyta. Ponieważ o 21:00 oficjalnie piwnice sie zamykają, pojedziemy do większego zakładu produkcji wina, gdzie w restauracji każdy będzie mógł znaleźć dla siebie dobre słowackie potrawy do wina, które jeszcze mu zostanie w kieliszku;
22:00 Przejazd do Boleraz, zakwaterowanie w pensjonacie.
 
Sobota:
08:00 Pobudka, śniadanie, spacer poranny, jogging, powrót do formy;
11:00 Wykwaterowanie, przejazd do Modrej;
11:30 Przedpołudniowa kawa w najlepszej słowackiej palarni;
12:00 Rozpoczynamy drugą część zwiedzania winnic – koncentrujemy się na mniejszych wioskach i rodzinnych gospodarstwach winiarskich;
16:00 Przerwa na obiad w jednym z wybranych lokali;
17:00 Kontynuujemy zwiedzanie winnic i degustacje win;
20:00 Zakończenie imprezy; wyjazd w kierunku domu;
00:00 Przyjazd do Bytomia;
01:00 Przyjazd do Dobrodzienia.
 

Nocleg:

Nocleg zorganizowaliśmy w miejscowości Boleraz na północ od Trnavy. W pensjonacie są pokoje dwuosobowe lub czteroosobowe. Rano można pobiegać albo pokijkować wokół pobliskiego jeziora – 6,4 km. Śniadanie podawane jest od godziny 08:00.
 

Za ile:

Całkowity koszt wycieczki to 460 zł, a poszczególne elementy to:
- kupony na zakup wina o wartości 25€; jeśli ktoś nie będzie chciał kupować wina, możemy je zamienić na równowartość w gotówce; nam i tak się przydadzą, bo będziemy więcej kupować wina;
- bilet wstępu na winnice, czyli pakiet uczestnika obejmujący: kieliszek, przewodnik po winnicach i mapę;
- degustacje win - nieograniczony ilościowo i jakościowo dostęp do wszystkich win regionu;
- przejazd na miejsce imprezy samochodami oraz transport pomiędzy poszczególnymi piwnicami;
- nocleg w pensjonacie i śniadanie;
 

Za darmo:

- opieka przewodników oraz doradztwo w zakresie odwiedzanych winnic, zakupów wina;
- pomoc w tłumaczeniu przez pierwsze trzy godziny, potem nie będzie już potrzebna;
 

Jak dołączyć:

Telefon do nas. Albo e-mail. Dane są w sekcji Kontakt
W miarę szybko. Czasu mało, a musimy jak nasprawniej zorganizować transport (najlepiej jak pojadą pełne busy) i zakwaterowanie.
 

Informacje dodatkowe:

O imprezie na stronie organizatora (po słowacku):

 
Zdjęcia na stronie organizatora z edycji 2016:
 

Kilka zdjęć z zeszłorocznego wyjazdu na Dzień Otwartych Piwnic.

Copyright ©2017 Nordica Compass, All Rights Reserved.